CodeWeek 2019
Autor: Administrator , 25. 10. 2019.

Europski tjedan programiranja društvena je inicijativa čiji je cilj na zabavan i angažirajući način svima približiti programiranje i digitalnu pismenost.
Tijekom ovogodišnjeg EU Code Week-a učenici petih razreda sudjelovali su u dvije različite aktivnosti.

Prva aktivnost bila je Cody-Robi. Učenici su osmišljavati algoritam za prelazak određene rute. U postavljanom problemskom zadatku učenici upravljaju robotom s ciljem da ga dovedu do određene pozicije koristeći se osnovnim naredbama za kretanje. Prilikom navođenja robota upotrijebili su postojeća znanja o kutovima.

Za provođenje aktivnosti učenici su dobili pripremljene kvadratne mreže na kojima je označen početni položaj robota, prepreke te cilj na koji robot treba stići.
Aktivnost se provodi na način da su učenici podijeljeni u skupine. Svaka skupina dogovara se o načinu na koji će riješiti zadatak i po završetku prezentiraju svoje rješenje.

Druga aktivnost bila je Discover the message, u kojoj smo se bavili kodiranjem te povezali znanje stranog jezika i znanja o kodiranju. Svaki učenik dobio je nekoliko poruka koje je trebao kodirati odnosno dekodirati.
U izvođenju ove aktivnosti povezali smo se s učenicima iz Italije, Rumunjske, Bugarske.